Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Zeytinyağı

Kadim Dost Zeytin Ağacı

Yayınlanan Nisan 15, 2017 de 7:08 pm tarafından / No Comments

Kayıtlara göre en eski veri santorini adasında (ege denizi) yapılan arkeolojik çalışmalarda ortaya çıkan 39.000 yıllık zeytin yaprağı fosilleridir. Afrika sahrasında 14.000 yaşında zeytin ağacı bulguları tespit edilmiştir. Zeytin yağının 6500 yıllık bir geçmişi olduğu düşünülmektedir.

Zeytin ağacı yavaş gelişen ama uzun ömürlü bir ağaçtır, 12 ay yeşildir, yıllık su ihtiyacı 400 litredir. Ortalama ömürleri 300 yıldır ama 3000-3500 yaşında anıt zeytin ağaçları vardır Deniz seviyesinden 900 metre yüksekliklere kadar yaşayabilmektedir. Güneşi ve 15°C üstündeki sıcaklıklan sever. Nisan, Mayıs aylarında çiçek verir, Kasım, Aralık aylarında olgunlaşır ve hasadı haşlar.

Ülkemizde yaklaşık 150 milyon meyve veren 170 milyon zeytin ağacı vardır. Ortalama verim 10kg kadardır. Yine ülkemizde 400.000 ton sofralık zeytin üretimi ve yaklaşık 200.000 ton yağ üretilmektedir.
Zeytin yağının neredeyse tamamı kontini sistem (tam otomatik) ile üretilmektedir.

Tarım Bakanlığı tasnifine göre zeytin yağları 3 çeşittir
1-Natürel Sızma
Maksimum 0.8 serhestyağ asitliği (100 gramda 0.8 gramdan az oleik asit cinsinden)
2-Natürel Birinci
Maksimum 2 serhestyağ asitliği (100 gramda 2 gramdan az oleik asit cinsinden)
3-Riviera
Kusurlu yağların rafine edilmesi (~0.3 asit) ve rafine yağın bir miktar Natürel Birinci yağ ile birleştirilmesi sonucu elde edilen yağ (~1.5 asit)

Aydın ili Koçarlı ilçesinde 2000 yılında faaliyete geçen işletmemizde ege bölgesinin seçme zeytinlerinden el değmeden itina ile üretilen zeytinyağımız her damlasında lezzet, nefaset ve sıhhat ihtiva eden eşsiz aroması, bahar kokusu ve özel ambalajıyla Premium konsepte mutfağımızda yer alacak ve hayatımızın bir parçası olacaktır.

Saygılarımızla
Ozaltın Tarım İsletmeleri San. ve Ticaret A.S Yönetimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Yandex.Metrica